Zpráva z Grand Prix – Samobor 2013

Ve dnech 19. – 20. Ledna 2013 se uskutečnil mezinárodní turnaj „Grand Prix Croatia – Samobor“, kde se v obou dnech utkalo 1428 závodníků z 19 států. Česká republika zde měla také své zastoupení, a to za podpory předsedy Rady reprezentace Ing. Ondřeje Musila vycestovalo na tento turnaj naše reprezentace s 20 závodníky. Nominované závodníky na ME mládeže EKF, kteří měli tuto soutěž jako testovací, doplnili nadějní mladí závodníci a závodníci bojující o možnost startu na MS mládeže WKF na konci roku. Všichni tak měli tak hned šanci změřit své sily s národními reprezentacemi pobaltských států, protože zde bylo hned několik reprezentačních teamů jako SLOVENSKO, CHORVATSKO, SRBSKO, BOSNA A HERZEGOVINA, UKRAINA, BULHARSKO, MAĎARSKO ale také i IZRAEL.

Na celou akci dohlíželi asistenti reprezentace Miroslav Hýsek, Iva Keslová a Jaromír Musil. Jako řidič a pomocný trenér pomáhal Bronislav Puzrla. Celkem tedy naší republiku na tomto turnaji zastupovalo 24 karatistů.

SOBOTA – KUMITE

Sobotní den patřil dorosteneckým a juniorským kategoriím. Tento den jsme zaznamenali v kategorii kumite pouze jednu stříbrnou medaili, kterou vybojovala Vladimíra Račáková v kumite juniorek do 59 kg, když první tři zápasy zvítězila po vyrovnaných bojích, ale bohužel ve finále podlehla srbské závodnici. Na další a jediné bodované místo sobotního dne poté dosáhl v kategorii dorostenců do 52 kg Tomáš Gabriel, když v prvním kole podlehl těsně ukrajinskému závodníkovi, v následné repasáži porazil Slovince a v dalším kole podlehl slovenskému závodníkovi. Na našich závodnících byla vidět nezkušenost z mezinárodní scény karate. Rádi bychom vyzdvihli ještě výkony Dominika Mikuly, který dva zápasy vyhrál a jeho nasazení bylo mimořádné a výkon Veroniky Halodové, která také dva zápasy zvítězila a podala přesvědčivý výkon. Ostatním českým závodníkům se moc nedařilo, když většina zápasů končila výsledkem 0:1.

NEDĚLE – KATA

Dopoledne bylo ve znamení soutěže KATA. V této disciplíně se nejvíce dařilo již zkušenému závodníkovi Michalovi Slávikovi v kategorii U-21, kde získal 3. místo a v kategorii seniorů skončil na 5. místě. Dále pak Šimon Branda skončil na 5. místě a dále pak závodník Petr Marschall a Tereza Zlatohlávková skončili na 7. místě. Poslední jmenovaná Tereza měla trochu smůlu v repasáži, kdy při cvičení kata zaváhala a smolně prohrála, i když byla evidentně lepší než soupeřka. Zaváhání (poskočení) bylo však tak znatelné, že rozhodčí se přiklonili k soupeřce. Dominik Mikula a Lukáš Vik měli smůlu hned v prvním kole, kdy podlehli soupeřům v poměru 2:3 a neměli tak možnost se zapojit do repasáži tak jako ostatní zúčastnění. Ostatním českým závodníkům se moc nedařilo.

NEDĚLE – KUMITE

Nedělní odpoledne jsme čekali na výkony mladších dorostenců, kde se blýskli svými výkony Tomáš Gabriel (mladší dorostenci do 41 kg) a Marek Řeřicha (mladší dorostenci do 57 kg), kteří své váhové kategorie po čtyřech vyhraných kolech vyhráli.

Celkové hodnocení z pohledu trenérů:

Na většině našich závodnících byla vidět nervozita a nezkušenost z mezinárodních turnajů. Když si vezmeme, že v jednotlivých kategoriích startovalo 20 až 30 závodníků, tak každý vyhraný zápas se počítá jako dobrá zkušenost. Myslíme si, že takovéto turnaje by bylo dobré absolvovat několikrát do roka a výsledek se musí jednou dostavit.

Ostatní fotografie naleznete na stránkách CZECH NATIONAL KARATE TEAM na FACEBOOKU zde: