Závěrečná zpráva z K1 YL Poreč 2024

V Chorvatsku se od 27. do 30. června konala masivní a prestižní soutěž pro mladé karatisty a karatistky Karate1 Youth League. V loňském roce se soutěže K1 YL Poreč účastnilo neuvěřitelných 2900 závodníků z 69 zemí a i letos se tato soutěž pyšnila obdobnými čísly. Z České republiky vyrazilo na tento turnaj více než 90 závodníků a ačkoliv se nám podařilo vybojovat pouze jednu medaili, což bylo stříbro Davida Šimoty v kategorii cadet kumite male -57 kg, tak i tak čeští závodníci předvedli výborné výkony a opět ukázali, že na světových turnajích mají své místo.

Turnaj byl zahájen ve čtvrtek 27. června, kdy na tatami bojovali nejstarší závodníci tohoto turnaje z řad U21. Ačkoliv se žádnému z nich nepodařilo probojovat se na vyšší pozice, tak za zmínku určitě stojí zápasy Magdaleny Trtíkové, která v kategorii U21 kata female ovládla pool č. 3, kde porazila závodnice z Francie, Anglie a Německa a dále také zápasy Alice Jany Kirschnerové, která taktéž v kategorii U21 kata female ovládla pool č. 7 po zápasech se závodnicemi z Itálie, Francie, Německa a Portugalska. Obě závodnice postoupily do tzv. poolwinner tree, kde se utkaly vítězky všech poolů. Magdalena Trtíková zde bohužel podlehla Nataše Gamové ze Slovenska a Alice Jana Kirschnerová nepostoupila do dalšího kola po zápse s Larou Teixeirou z Portugalska. Skvělé výkony samozřejmě předvedli i naši další závodníci a na průběhy jejich zápasů se můžete podívat zde.

V pátek se podařilo dvěma českým závodníkům vybojovat 7. místo. David Kastl ovládl v kategorii junior kumite male -61 kg pool č. 3 po zápasech se závodníky z Itálie, Ukrajiny, Makedonie a Španělska a postoupil tak dále, kdy se utkal s vítězem poolu č. 4 Yaroslavem Tyshchenkem. Na ukrajinského závodníka David bohužel nestačil, nicméně ale postoupil do repasáže a bral tak 7. místo.

V kategorii junior kumite female -59 kg se do 4. kola probojovala Lucy Hrdličková po výhrách nad závodnicemi ze Slovinska, Švýcarska a Německa. Ve 4. kole Lucy nestačila na Sydney Yvon z Francie, nicméně ale postoupila do repasáže a celkově tak vybojovala 7. příčku.

Sobotní den byl vyhrazen pro závodníky z kategorií kadetů a kadetek. V tento den se podařilo vybojovat první a zároveň bohužel také poslední medaili. Druhé místo vybojoval David Šimota v kategorii cadet kumite male -57 kg. David ovládl celý pool č. 2 po výhrách nad závodníky z Itálie, Bulharska a dvěma závodníky z Ukrajiny a postoupil tak dále, kdy se utkal s vítězi dalších poolů. V prvním kole si poradil se závodníkem z Maďarska, v kole druhém zvítězil nad závodníkem z Ukrajiny a probojoval se až do finálového zápasu, kde bohužel nestačil na Ismaila Đidiće z Bosny a Hercegoviny a vybojoval tak skvělou stříbrnou medaili.

Druhým závodníkem, kterému se v sobotu zadařilo byl Filip Horňák (stříbrný medailista z předchozí YL v A Coruñe a více se dočtete zde), který zde vybojoval 5. příčku v kategorii cadet kumite male -52 kg. Filip ovládl pool č. 1 po zápasech se závodníky z Austrálie, Itálie a Ukrajiny a postoupil tak dále do tzv. poolwinnertree, ve kterém se utkali vítězové všech poolů. Filip v prvním kole nestačil na Maksyma Viechkanova (ten se později stal vítězem celé kategorie) a postoupil do repasáže, kde porazil švýcarského závodníka Lucase Zeccu, ale nestačil na Srba Filipa Krstina.

Za zmínku stojí také zápasy Sáry Kněževićové, která se probojovala až do 4. kola po zápasech se závodnicemi z Polska, Itálie a Ukrajiny, ale ve čtvrtém zápase podlehla chorvatské závodnici Noe Guščić.

Posledním dnem Youth League byla neděle 30. června, kdy se na tatami předvedli nejmladší závodníci tohoto turnaje z řad kategorií U14. V tento den se českým závodníkům bohužel nepodařilo umístit do 9. příčky, velmi dobře si ale vedl Adam Ilčík v kategorii U14 kata male, který ovládl pool č. 2 a postoupil tak dále do boje s vítězi ostatních poolů. Zde ale bohužel v 1. kole nestačil na Španěla Leóna Víctora Barca.