Historický úspěch na Mistrovství Evropy mládeže v karate: Český tým vybojoval čtyři medaile!

V neděli 5. února 2023 odpoledne, bylo již jasné, že toto kontinentální mistrovství mládeže bude pro české karate výjimečné.

Čtyři medaile, dvě pátá a dvě sedmá místa, jsou nejlepším výsledkem na mládežnické Evropě za dobu existence Českého svazu karate.

Věřím, že k těmto úspěchům přispívá zejména účast na Světových ligách mládeže a orientace na mezinárodní spolupráci.  V roce 2022 a 2023 byly, i díky podpoře mateřských oddílů, členové reprezentačních výběrů na přípravných kempech v Rakousku, Slovinsku, Ázerbájdžánu, Itálii, Německu a Belgii.  A proto bych rád využil této příležitosti a poděkoval všem trenérům, kteří se této vize drží, a s nimiž se snažíme, a budeme ještě více snažit, posilovat komunikaci v přípravě jejich závodníků.

Děkuji reprezentačním koučům za skvělou práci a celému národnímu týmu za výkony na tatami i povzbuzování a atmosféru v hledišti. Vedení svazu děkuji za důvěru a podporu a pro všechny členy svazu mám tento vzkaz.

Tyto výsledky nejsou úspěchem reprezentace.

Jde o úspěch celého českého karate!

Petr Beníšek
Předseda rady reprezentace

Zhodnocení koučů NT

Petr Kubička, kouč Amálie Hakové následovně popisuje její postup soutěží.  „Amálie v prvním kole narazila na německou závodnici, kterou po vyrovnaném výkonu porazila 3:0 a v kole druhém se střetla s již tradiční soupeřkou z Lotyšska, nicméně výsledek 8:0 hovoří o tom, že na ni byla dobře připravena. V osmifinále, se po nekoncentrovaném začátku zápasu dostala do vedení Angličanka, přesto Amálka dokázala otočit nepříznivé skóre ve svůj prospěch na konečných 5:3. V semifinále na ni čekala současná mistryně světa z Chorvatska a po takticky vypjatém souboji se rozhodovalo na hantei. Konečný součet činil 3:2 pro českou závodnici, a tedy postup do nedělního finále. V něm proti ní nastupovala Ukrajinka Dariia Bulay, úřadující mistryně Evropy a bronzová z MS a vítězka tří světových lig. Ta bohužel dokázala po náročném boji 1:0 svůj titul obhájit a Amálie se stává vicemistryní Evropy.“

Martin Drábek, jak jej hodnotí jeho kouč na ME Petr Kubička, začal své eliminace trochu vlažně.  „V prvním zápase proti španělskému soupeři otočil skóre kopem na svoji stranu až v posledních sekundách a bral těsné vítězství 5:4. Ve druhém kole, se ale Martin zkoncentroval a vyprovodil lotyšského závodníka 8:0. V osmifinále čekal Martina oříšek se současným vicemistrem světa z Ukrajiny, a po zápase plných přestřelek a bodů získal Martin vítězství 7:5. V semifinále se Martin utkal se závodníkem z Belgie, který byl skvěle připraven a Martina porazil v poměru 6:2, čímž Martinovi zajistil účast v nedělních bojích o 3. místo. V boji o bronz proti závodníkovi z Rumunska, se Martin držel nastavené taktiky, nedal soupeři šanci a rozdílem dvou bodů si zaslouženě vybojoval 3. místo na ME mládeže.“

Na soutěžní tatami Marii Príglovou provázela Lucie Veithová„Marie měla v prvním kole volný los a čekala na vítězku z duelu Řecko vs Litva. Tento duel vyhrála Řekyně, se kterou Marie prohrála 0:2. Následně v repasáži s přehledem porazila Lotyšku 3:1 a Italku 2:0. V boji o bronz Maruška předvedla velmi výrazný výkon se soupeřkou z Polska, kdy po inkasovanému kopu v první časti zápasu, otáčela skóre a sebejistě sbírala bod po bodu. Nakonec za stavu 4:3 zvítězila a získala bronzovou medaili.“

Do malého finále doprovázela Lucie Veithová i Vendulu Štěpánovou, která v prvním kole předvedla skvělý výkon se soupeřkou z Francie. „Vendy vyrovnala v posledních sekundách zápasu 3bodový náskok Francouzky kopem na hlavu a díky novým pravidlům za stavu 3:3 zvítězila. Ve druhém kole prohrála s Ukrajinkou 1:3. Následně v repasáží porazila závodnici z Chorvatska 4:0, z Bulharska 0:0 a v boji o bronzovou medaili bohužel nestačila na závodnici se Švédska.“  Vendy si z ME odnáší krásné 5. místo.

Filip Horňák měl dle slov kouče Petra Beníška, velmi těžký los. Ve své skupině měl mistra Evropy z Belgie, medailistu z ME z Rumunska, medailistu z MS z Ázerbájdžánu a skvěle připraveného Ukrajince. „Nakonec Filip jedinou prohru na tomto šampionátu utrpěl se zmíněným Belgičanem Mattem Rombeuxem, který je nyní již dvounásobným evropským šampiónem“. Po výhře v repasáži nad Slovincem, se Filip kvalifikoval do nedělního malého finále o bronzovou medaili, kde na něj čekal ukrajinský závodník Maxim Stetsiv. Vyrovnaný a napínavý souboj skončil 1:0 pro Filipa a Česká republika měla v tu chvíli jistou již třetí medaili.

Výkony našich sportovců v disciplíně kata zhodnotila trenérka a koučka Miroslava Vašeková: „V kata předvedl nejlepší výkon tým juniorek ve složení Natálie Malafová, Kateřina Nováková a Alice Kirschnerová, který se jako jediný kvalifikoval do nedělních zápasů o medaile. Bohužel kvůli synchronním chybám při cvičení kata Kururunfa tým prohrál s italským týmem, čímž obsadil a obhájil 5. místo z loňského roku. V soutěži jednotlivců si nejlépe vedl kadet Jakub žlábek, který se s kata goju siho dai probojoval do třetího kola a obsadil sedmé místo. Každopádně si všichni závodníci v kata odnášejí cenné zkušenosti a vědí, na čem pracovat dál. Děkuji jim všem za jejich přípravu a úsilí.“

Na Miroslava Hýska zanechalo vystoupení českého národního týmu na evropském šampionátu skvělý dojem. „Měl jsem velkou radost z výkonů všech závodníků a tím myslím opravdu všech. Čtyři cenné kovy jsou známkou zvyšující se kvality českého karate. Ano, medailí mohlo být více, všichni jsme si toho vědomi, ale to ke sportu patří. Potenciál mládežnického týmu je velký. Nyní jsme v podvědomí ostatních států, trenérů, organizací a věřím, že od ME v Praze 2022 český národní tým vzbuzuje respekt. Pro celé české karate je to ale také velký závazek na tyto výsledky navázat. Proto je třeba poděkovat mateřským klubům a trenérům jednotlivých závodníků za jejich odvedenou práci a díky všem kteří při závodnicích stojí a podporují je, jen tak dál.“

Celkové výsledky ME Mládeže 2023

STŘÍBRO             Amálie Haková kumite kadetky + 61kg

BRONZ                Marie Príglová  kumite kadeti – 61kg

BRONZ                Filip Horňák      kumite kadeti – 52kg

BRONZ                Martin Drábek kumite U21 – 60kg

5. MÍSTO            kata team Alice Kirschnerová, Natálie Malafová, Kateřina Nováková