České Goju na Okinawě

.=
Měsíc srpen byl pro většinu ve znamení prázdninového odpočinku, ale pro české Goju-Ryu se nesl ve znamení prohlubování znalostí a sebezdokonalování v kolébce karate – Okinawě.

.=
Dne 8.8.2009 odletěla česká výprava ve složení Jaromír Musil, Bronislav Puzrla, Petra Žídková, Vladimír Míček a Ondřej Kříž směr asijský kontinent. Po sedmnáctihodinovém letu a celkem třicetihodinové cestě výprava přiletěla do okinawského města Naha, místní čas 21 h, 9.8.2009.

český tým před Shureji Castle

.=
Hned druhý den v 10 h pro nás všechny začal maraton tréninků ve třicetistupňových vedrech a 85% vlhkosti vzduchu pod vedením samotného prezidenta okinawské organizace Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai Yoshio Hichiya 10. Dan a viceprezidenta organizace Shinkichi Kinyo 10. Dan. Místní atmosféra všechny cvičence okamžitě pohltila a vybudila k vysoké intenzitě cvičení, kterou jsme si udržovali po celou dobu strávenou v dojo. Náplní dopoledních tréninků, které probíhaly denně od 10 h do 12 h, bylo převážně synchronizace, načasování a provedení kata. Večerní tréninky, probíhající od 19 h do 21h, se nesly ve znamení technické stránky karate Goju-Ryu.

Hichiya Dojo v první řadě z leva Shinkichi Kinjo, Yoshio Hichiya a Jaromír Musil

.=
15.8.2009, tzn. po týdnu intenzivního drilu okinawského karate jsme se zúčastnili Okinawa Traditional Karatedo and Kobudo World Tournament, konaném v okinawském Budokanu, což je vlastně komplex zázemí pro bojové sporty. Turnaje se zúčastnilo 1207 závodníků, z toho 175 Japonců, 160 okinawských závodníků a 872 neasiatů. Turnaj byl rozdělen do 14 kategorií, z toho 6 kategorií Karatedo Kata a 8 kategorií Kobudo Kata (disciplíny Bo a Sai). Kategorie byly rozděleny i věkově a to na tři skupiny – Junioři, Senioři a Veteráni. Výkony závodníků posuzovalo na všech tatami 7 sudích.

.=
Naši výpravu zastupovali dva závodníci v kategorii Kata muži a to Vladimír Míček a Ondřej Kříž, v této kategorii bylo 250 závodníků. V kategorii Kata ženy startovala Petra Žídková, kde byla konkurence 93 závodnic.

Vladimír Míček na okinawském turnaji

.=
Vladimír Míček se hned v prvním kole postavil japonskému závodníkovi Masao Yamashita, kterého porazil 6:1. V druhém kole se utkal s Američanem Scottem Krausem s výsledkem 7:0. Také ve třetím kole porazil 5:2 amerického závodníka Juana Alvareze. Ve čtvrtém kole vyhrál nad švédským závodníkem Jessem Hermanssonem rovněž v poměru 5:2. V pátem kole na Láďu čekal opět japonský závodník a to Shozen Arakaki, kterého porazil 6:1. V šestém kole, které znamenalo postup do semifinále, nastoupil proti okinawskému závodníkovi Ryo Kiyuna (žák od Sakumota a čerstvý juniorský mistr Japonska v kata) a tento duel vyhrál 4:3. V odpoledním programu nastoupil o postup do finále proti domácímu okinawskému závodníkovi Daigo Shimabukuro, kterému podlehl 3:4 a získal tak 3. místo. I přes těsnou prohru k Láďovi směřovaly četné gratulace a to i přímo od japonských a okinawských mistrů. Tuto kategorii Kata muži vyhrál Norihiko Masuda, generální sekretář federace Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai pro zaoceánské státy, což znamenalo dvojnásobnou radost pro prezidenta této organizace Yoshio Hichiya, který poděkoval Jaromíru Musilovi za přípravu svých závodníků na tento turnaj. Další náš zástupce v této kategorii Ondřej Kříž ve druhém kole podlehl Francouzovi Gregory Krikorikan 3:4 a tímto jeho šance skončily, jelikož na tomto turnaji neprobíhal systém repasáže.

Petře Židková na okinawském turnaji

.=
V kategorii Kata ženy naši výpravu zastupovala Petra Žídková. V prvním kole nastoupila proti Kanaďance Annie Lalonde a vyhrála 7:0. V druhém kole porazila Argentinku Jesicu Maricel Farias v poměru 6:1. V třetím kole vyhrála nad italskou závodnicí Martou Ciabatta 4:3. V dalším kole podlehla domácí okinawské závodnici Miyuki China 6:1. Tato závodnice nakonec obsadila druhé místo. Petra se v této kategorii umístila na 9. místě. Celou kategorii vyhrála závodnice Sayuri Kinjyo, žákyně od T. Sakumoto.

Tsuguo Sakumoto při vysvětlování detailů kata Ryuei-Ryu

.=
Celá soutěž byla završena seminářem pod vedením mnoha okinawských mistrů. Naše výprava se účastnila tří seminářů Karate Goju-Ryu a to naši linie OGKK v zastoupení mistrem Koshin Iha, linie Meibukan (linie Goju-Ryu mistra Meitoku Yagi) a linie mistra Seitoku Matayoshi (Kokusai Okinawa Karate and Kobudo Renmei). Největším přínosem pro nás byl seminář s Tsuguo Sakumoto, zástupcem Ryuei-Ryu.

seminář stylových odlišností Goju

.=
Profesionální vedení semináře a osobní přístup trojnásobného mistra světa v Kata Tsuguo Sakumota a jeho svěřenců nám umožnilo nahlédnout pod pokličku okinawského stylu karate Ryuei-Ryu (v poslední době stále populárnější). Měli jsme možnost do detailů pochopit podstatu tohoto stylu a rovněž bylo dopodrobna vysvětleno provedení všech jejich kata. Tento seminář byl pro nás podnětem k zamyšlení a rovněž poznatkem, že v realitě v cvičení kata v mnohém ustupujeme rozhodčím za účelem líbivosti na úkor správného a tradičního pojetí kata. Při této návštěvě jsme navázali kontakt s touto linií a pracujeme na další spolupráci a rozvoji stylu Ryuei-Ryu v České republice.

Tsuguo Sakumoto při výkladu kata

.=
Vystoupením našich závodníků na turnaji náš pobyt na Okinawě neskončil, ale svou přípravu jsme začali soustředit na blížící se seminář federace Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai se závěrečnými zkouškami na stupně technické vyspělosti. Během této doby jsme navštívili dojo senseie Masanari Kikugawa, který je technický ředitel této linie a souběžně probíhala naše příprava v dojo u senseie Hichiya.

technický seminář OGKK a závěrečné zkoušky na STV

.=
O víkendu 21. – 22.8.2009, kdy proběhl technický seminář Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai, jsme završili náš pobyt na Okinawě úspěšným složením zkoušky na stupně technické vyspělosti. Jaromír Musil získal 5. Dan OGKK, Bronislav Puzrla 3. Dan OGKK a Petra Žídková 2. Dan OGKK. Při závěrečném meatingu organizace OGKK, byl vyzdvižen úspěch našich závodníků na turnaji a Jaromír Musil získal licenci zkušebního komisaře linie OGKK do 3. Danu, což je velkou poctou pro české Goju-Ryu.

Petře Židková na technickém semináři OGKK

.=
22.8.2009 se naše výprava přemístila do Tokia, kde jsme pokračovali v technickém zdokonalování u senseie Seiro Aragaki, který působí jako technický ředitel Japan Karate-Do Federation Goju-Kai, která sdružuje všechny Goju-Ryu linie a je zároveň zaštiťuje technickou stránku JKF (Japan Karate Federation), která následně dodává podklady pro WKF (World Karate Federation). Sensei Seiro Aragaki je učitelem, u kterého v roce 1999 působil při své první návštěvě Japonska Jaromír Musil. Sensei Aragaki se nám věnoval i na úkor toho, že zde připravoval Vietnamský ženský národní kata team, medailistky ze Světových her v Taipei. Během týdne stráveného v jeho dojo, jsme mohli poznat rozdíly mezi okinawským a japonským pojetím a chápáním karate, kdy na Okinawě je upřednostňována tradice a karate je zde více chápáno jako životní cesta, zatímco v Japonsku již kromě tradice lze pozorovat vliv sportovního pojetí karate.

Ryushinkan Dojo v Tokiu - Sensei Seiro Aragaki a český tým

.=
Čas strávený v Japonsku, pro někoho dlouhé tři týdny, pro nás velice krátká doba, nás motivoval do dalšího studia karate a každý zúčastněný už během zpáteční cesty v myšlenkách toužil po další návštěvě této země

Text: Zuzana Cmielová