Ohlédnutí za juniorským MS v Itálii

Juniorské Mistrovství světa skončilo 13. října a my vám přinášíme ohlédnutí za touto významnou soutěží, na které vybojovala Amálie Haková pro Českou republiku třetí medaili (z mládežnického mistrovství světa) od vzniku samostatného státu, čímž navázala na bronz Jakuba Tesárka z roku 2005 a stříbro Martiny Šáchové z mistrovství světa 2022.

Cesta české výpravy na mládežnické mistrovství světa do Benátek byla plná očekávání. Tým tvořili zkušení závodníci, mezi nimiž bylo šest medailistů z mistrovství Evropy (Haková, Príglová, Tinavská, Nechyba, Horňák a Žlábek) a dalších deset medailistů z Youth League (Ondroušková, Bína, Šimota, Duchoň, Enev, Zíka, Bukovská, Špánik, Nováková, Hrdličková). Více než polovina týmu již okusila jaké to je stát na stupních vítězů v soutěžích WKF.

Amálie Haková předvedla na mistrovství světa vynikající výkon, založený na maximální koncentraci a přípravě na každý zápas. Po volném losu v prvním kole postupně překonala ruskou závodnici Darii Khorsik, maďarskou medailistku z posledního MS Annu Kopfer a mistryni Asie, Íránku Sedaghat Mahla. V semifinále se střetla se světovou dvojkou, Egypťankou Malak Elbarbary, která ji na předchozím mistrovství světa porazila. Tentokrát však Amálie ukázala, že se dokáže poučit z minulých chyb a vítězství 3:2 si vydřela s přesnou kontrolou průběhu zápasu.

Finále proti světové jedničce Chorvatce Tomič bylo mimořádně náročné. Po kontroverzním rozhodnutí rozhodčích, které přiřklo první bod soupeřce, musela Amálie zvolit ofenzivní taktiku, díky níž snížila skóre na 1:2. Přesto zkušená chorvatská závodnice už vedení udržela. I přes těsnou prohru si Amálie odnáší neocenitelné zkušenosti, které jistě zúročí v budoucích závodech. Dosáhnout tří finálových účastí na evropských a světových šampionátech za sebou je úspěch, který se dosud žádnému českému karatistovi nepodařil.

Téměř všem závodníkům z národního týmu se podařilo postoupit do druhého kola a i ti, kteří skončili v kole prvním, podali velmi dobrý výkon.

Výborný výsledek mezi závodníky disciplíny kumite, zaznamenal David Kastl (junioři -61 kg), který zvítězil v prvním kole před limitem se závodníkem z Malty a po těsné prohře se světovou jedničkou v kole druhém (0:1), porazil v repasáži Australana (0:2), ale následně podlehl Egypťanovi na praporky. David si tak z MS odvezl 9. místo.

Deváté místo si z Itálie odváží také Lucie Bukovská, která po první výhře nad běloruskou závodnicí, podlehla Polce na praporky. Polská závodnice se probojovala, až do finále a tak Lucku čekala repasáž, ve které prohrála s Makedonkou.

Do třetího kola se dostal Tadeáš Bína (junioři -68 kg), který po vítězství nad závodníky z Mexika a Kazachstánu narazil na silného soupeře z Ukrajiny a prohrál po vyrovnaném zápase. Velmi blízko repasáže a šance bojovat o bronz byla Marie Príglová, když hladce porazila Maďarku (5:0) a Portugalku (6:0), ale ve třetím kole podlehla ázerbájdžánské soupeřce (3:1), která se po následující výhře dostala do semifinále. Bohužel Ázerbájdžánka v úplném závěru zápasu prohrála s budoucí vítězkou z Francie těsným výsledkem 5:4 (kdy celý zápas vysoko vedla) a Marie, tak bohužel ztratila možnost postoupit do repasáže.

Po volném losu v prvním kole se do třetího kola dostal také Filip Horňák a Kateřina Nováková. Filip nestačil po výhře nad Australanem na makedonského závodníka, kdy zápas skončil za stavu 3:5. Kateřině se podařilo zvítězit nad litevskou závodnicí 2:1, ale následně prohrála s Irkou Lucy Mulhern.

Výkony v disciplíně kata velmi ovlivnilo tatami, které bylo nové a výrazně se to tak podepsalo na výsledcích. Všechny kategorie ale podaly maximální výkon, a to i přes tyto náročné podmínky, a závodníci si odnášejí zkušenosti, které se budou snažit převést do praxe na nadcházejícím mistrovství Evropy mládeže.

Nejlépe si vedli Filip Pohl a Amálie Ondroušková, kteří se v nejstarší kategorii U21 probojovali do třetího kola, ve kterém ale oba podlehli. Velkou škodou je prohra Amálie, která podlehla Němce, protože to byl jeden zápas, který ji dělil od repasáže. Filip prohrál s Japoncem, který hned v následujícím kole ztratil výrazně stabilitu a prohrál, což opět znamenalo být bez repasáže. Výborný výkon podal také Jakub Žlábek, který na základě verdiktu rozhodčích prohrál se závodníkem z Nového Zélandu, trenérka Mirka Vašeková k tomuto kontroverznímu verdiktu dodala, že s ním rozhodně nesouhlasí.

Na závěr hlavní trenér reprezentace Petr Beníšek dodává: „Děkuji koučům Mirce Vašekové, Lucii Veithové a Mírovi Hýskovi za jejich neúnavnou práci na tatami a také Martinovi Bednářovi a Jáchymovi Tinavskému za precizní přípravu závodníků v rozcvičovně. Neméně důležité je poděkování oddílovým trenérům, jejichž každodenní práce umožňuje českému týmu rok od roku růst, překonávat nové výzvy a dosahovat výjimečných úspěchů.

Závěrečné ohlédnutí za MS pro vás připravili Petr Beníšek a Mirka Vašeková.
Foto: tým Gökhana Tanera a Monika Beníšková.